Obišovský hrad, hrad (ruina)

Obec: Obišovce, Okres: Košice okolie, Kraj: Košický, Stolica: šarišská

Stručný popis

Zrúcaniny hradu postaveného v 13. storočí na mieste staršieho opevneného sídliska. Zrúcaný bol pravdepodobne v 15. storočí.

Obrázky

25 obrázkov

Poloha

Popis k mape:
Prístup na kótu Zamčisko je možný napr.

1. zo železničnej stanice Obišovce popri kostole stále po poľnej ceste po plochom hrebeni na sever. Prídeme až do sedielka (prechádza ním nové el. vedenie) pod kotou 360 mnm. Naľavo sa objaví lúčka, drevený prístrešok a vzadu vrchol Zamčiska.

2. turistickým chodníkom (nie som si istý, či je značený farbou, alebo len drevenými smerovkami „Zamčisko“) – asi v polovici doliny Svinky medzi železničným mostom v Obišovciach a cestným mostom sa napravo odpája slabo znateľný lesný chodník (fialova čiara na mapke). Stúpa mierne po vrstevniciach až do sedielka pod Zamčiskom k drevenému prístrešku s infopanelom o hrade.


3. Autom alebo bicyklom je najkratšia trasa ku chatkám pri Svinke pod severným svahom. Z Obišoviec po asfaktke na Ľubovec proti prúdu Svinky, pred cestným mostom odbočiť vpravo a tesne popri vode až na veľkú lúku pri chatkách (je tu prameň vody). Odtiaľ peši vpravo hore pomedzi chatky (modra čiara na mapke), za poslednou chatkou zase vpravo a prídeme na lúku, ktorá sa tiahne až do sedielka pod Zamčiskom. Pri prístrešku je ohnisko.


3D hrady


Hrad Beckov


Kamenní strážcovia III


Malé Karpaty 1935

Okolité hrady

Budimír, Drienov, Kysak, Makovica, Sokoľ, Soľnohrad, Zbojnícky hrad

Literatúra

Polla, Belo: Hrady a kaštiele na východnom Slovensku
Východoslovenské vydavateľstvo. Košice. 1980
Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike
Slovenský úrad geodézie a kartografie. Bratislava. 1990

Na tejto stránke spolupracovali

MaHe (prístup na hrad)