Liptovský Hrádok hrad, ruina

Liptovský Hrádok « Liptovský Mikuláš « Žilinský kraj (Liptovská stolica)

Zrúcaniny gotického nížinného hradu zo 14. storočia, ktorý vyhorel v roku 1809. V súčasnosti sa v ňom nachádza Národopisné múzeum Liptova.

Historické názvy

Nový hrad, Hrádok; 1341 Ujwar, 1360 Haraduk, 1476 Novum Castrum, 1503 castrum Hradek

Popis

Zrúcaniny gotického nížinného hradu zo 14. storočia, ktorý vyhorel v roku 1809. V súčasnosti sa v ňom nachádza Národopisné múzeum Liptova.

Poloha N49.045761,E19.732976

Pri riečke Belá v Liptovskom Hrádku, 635 m.n.m.

mapa

Prístup

Železničnou traťou č. 180 Žilina - Košice, stanica Liptovský Hrádok. Zo stanice vľavo nadjazdom ponad železničnú trať, na križovatke vľavo smerom na Podbanské. Tesne pred mostom cez Belú vpravo.
Ďalšie informácie:
turistická mapa 112 Západné Tatry - Roháče, Vojenský kartografický ústav, š.p., Harmanec
turistická mapa 123 Nízke Tatry - Kráľova hoľa, Vojenský kartografický ústav, š.p., Harmanec

História

Stojí na malej vyvýšnine uprostred roviny, od ktorej ho pôvodne delila vodná priekopa. Hrad vznikol po roku 1312 okolo staršej strážnej veže vedľa dôlezitej považskej cesty. Starý vnútorny hrad pochádzajúci zo 14.storočia pozostával z jednej, do pravého uhla zalomenej budovy, ku ktorej priliehal malý dvor so studňou. Vonkajšie opevnenie bolo neskôr zväčša zničené a niektoré časti s baštou pohltila stavba renesančného kaštiela na východe od jadra hradu /1600-1603/. Keďže hrad leži na dôležitej považskej komunikácii, stavba kaštieľa sledovala i zvýšenie možnosti obrany. Hrádok bol dejiskom častých bojov už od husitských čias. Roku 1433 ho dobyli husiti, neskôr ho obsadili jiráskovci. Najväčšiu strategickú úlohu mal v boji proti povstalcom Františka Rákocziho II. Veliaci cisársky generál rozšíril obranu okolia o silné valy a bašty na okolitých kopcoch. Bašta na Hradskej hore bola predsunutou strážou samého Hradku. Ked roku 1709 došlo k bitke, cisársky vojaci odolali náporu, ale okolité dediny (Vavrišovo, Liptovský Peter a Svätý Duch) boli do základov zničené. Hrad bol veľmi poškodený. Od roku 1762 bol strediskom komorského likavsko-hrádockeho panstva. Po požiari (1803) sa obnovila iba jeho spodná čast a pôvodný hrad zostal podnes v rozvalinách. Momentálne je hrad oplotený a nedá sa doňho ísť.

Spracoval Kajči.

Galéria

Fotografie (3)

Fotografie (3)

Fotografie (3)

Blízke hrady

Veratín (3 km), Liptovský hrad (15 km), Ružomberok (19 km), Likava (19 km)