Jablonica kaštieľ, zachovaný

Jablonica « Senica « Trnavský kraj (Nitrianska stolica)

Barokový kaštieľ z roku 1663, postavený na mieste staršej renesančnej stavby.

Poloha N48.613595,E17.420373

Na hlavnej ceste č. I/51 zo Senice do Trnavy, oproti kostolu sv. Štefana.

mapa

Prístup

Autobusom: na zastávku Jablonica, AS. Pešo asi 5 minút.
Vlakom: na stanicu Jablonica (trať Kúty - Trnava). Pešo asi 20 minút.
Autom: zaparkovať sa dá na vedľajších uliciach v blízkosti objektu.

Exteriér

Trojtraktová dvojpodlažná stavba na pôdoryse písmena U. V 70. rokoch 18. storočia prešiel kaštieľ neskorobarokovou úpravou fasády, ktorá mu dala dnešnú podobu. Fasáda stavby bola upravená v sedemdesiatych rokoch 18. storočia v barokovo-klasicistickom slohu. Reštaurovaný a čiastočne prestavaný bol kaštieľ v roku 1897. Fasáde kaštieľa dominujú dve nárožné veže s diagonálnym umiestnením vzhľadom na hmotu kaštieľa. Ukončené sú ihlancovými helmicami. Fasády sú členené kvádrovaním s rustikou a oknami so šambránami a klenákmi. Zo strany nádvoria sa nachádza štvorosový rizalit s portálom ukončeným prelamovanou rímsou a reliéfnou píniou. Severne od kaštieľa je umiestnený trojkrídlový jednopodlažný hospodársky dvor. Zdroj: https://www.jablonica.sk/obec/informacie-o-obci/pamiatky/kastiel-/

História

Kaštieľ z roku 1663 stojí na mieste renesančnej stavby zo 16. storočia, ktorá vyhorela pri útoku Turkov. Šľachtickí majitelia tu bývali do roku 1928, kedy kaštieľ kúpil Cyril Zbořil z Přerova na Morave. Vzhľadom na nehospodárne zaobchádzanie s majetkom Olomoucká banka, v ktorej bol Zbořil zadĺžený, prevzala tento majetok a v máji 1935 predala kaštieľ s príslušenstvom a parkom Hospodárskemu družstvu v Senici na skladovanie obilia. Počas vojny v ňom bolo ubytované nemecké vojsko, po druhej svetovej vojne sa stal sídlom tu sídlila základná škola až do postavenia novej budovy v roku 1968. Kaštieľ bol predaný štátnemu podniku Zberné suroviny, ktorému slúžil ako ústredný sklad kože a peria. Na jeseň roku 1988 sa podarilo obci bezodplatným prevodom získať hospodársku časť naspäť (samotný kaštieľ však nie) a obec tu zriadila Podnik obecného zastupiteľstva.
Zdroj: https://www.jablonica.sk/obec/informacie-o-obci/pamiatky/kastiel-/

Galéria

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Blízke hrady

Korlátka (3 km), Dobrá Voda (5 km), Ostrý Kameň (7 km), Smolenický zámok (7 km), Branč (9 km), Plavecký hrad (11 km), Šaštín (13 km), Veselé (15 km), Červený Kameň (16 km), Kuchyňa (17 km), Čachtický hrad (17 km), Holíčsky hrad (18 km), Skalica (19 km)