Dračí hrádok, hrádok (ruina)

Obec: Borinka, Okres: Malacky, Kraj: Bratislavský, Stolica: bratislavská

Stručný popis

Zrúcaniny strážnej veže postavenej pravdepodobne na základe kráľovskej iniciatívy v 13. storočí. Hrádok zanikol pri požiari pravdepodobne počas husitských vpádov na západné Slovensko v prvej polovici 15. storočia.

Obrázky

4 obrázkov

Poloha

Na východnom cípe Kozliska v juhozápadnej časti Malých Karpát pri obci Borinka asi 15 km severne od Bratislavy, 370 m.n.m.


3D hrady


Hrad Beckov


Kamenní strážcovia III


Malé Karpaty 1935

Prístup

Verejnou dopravou:
Z Bratislavy prímestským autobusom na zastávku Borinka, Staré Pece. Pešo ďalej údolím až po križovatku s žltou . Tu zabočiť po značke doľava do kopca do malého sedielka, kde sa zo značky odpája odbočka na hrádok. Pešia časť trasy trvá asi 20 - 25 minút.
Autom:
Z Bratislavy po ceste I/2 do Stupavy, tu odbočiť smerom na Borinku. Približne 800 metrov za koncom dediny v mieste, kde sa celá dolina skrúca o 90 stupňov je možné zaparkovať. Hrádok sa nachádza na ostrohu nad touto zákrutou. Odtiaľto treba ísť pešo späť po žltej cca 10 - 15 minút.

Pešo z Borinky cez Pajštún:
Z autobusovej zastávky po červenej značke strmo hore na hrad Pajštún a cez kopec Kozlisko na rázcestie turistických značiek. Po žltej smerom na Medené hámre. Tesne pred zostupom značky z hrebeňa odbočuje významová značka k hrádku. Trasa je dlhá asi hodinu a pol.
Pešo z Rače: po modrej alebo zelenej značke na Medené hámre a žltou značkou asi 10 minút do kopca a jej odbočkou na hrádok. Cesta trvá približnie 2 hodiny.

Dračí hrádok v médiách

Okolité hrady

Biely Kameň, Bratislavský hrad, Kuchyňa, Pajštún, Stupava

História

Hrádok o ktorého pôvode nie je veľa správ bol postavený v druhej polovici 13.storočia. Zrejme slúžil ako strážny objekt na ochranu cesty cez Malé Karpaty z Jura do Borinky, o čom svedčí absencia palácových stavieb a hospodárskeho zázemia poddanských dedín. Hrádok sa nachádza na bočnom výbežku hlavného hrebeňa Kozliska. Tento je na jednom mieste prerušený priekopou, ktorú v minulosti pravdepodobne premosťovala lávka, po ktorej sa vstupovalo do hrádku. Jeho centrom bola mohutná veža. Zo začiatku bol hrádok opevnený len drevenými palisádami, výraznejšej ochrany sa dočkal až v 15. storočí v období husitských a uhorsko-českých vojen. Hrádok zanikol v druhej polovici 16. storočia.

Spracované na základe:
Jaroslav Nešpor: Tajomstvá Dračieho hrádku
Zdeněk Farkaš: Na Dračom hrádku pri Borinke