Bytča, hrad (prestavaný na inú stavbu)

Obec: Bytča, Okres: Bytča, Kraj: Žilinský, Stolica: trenčianská

Ďalšie názvy

1454 fortalicium Piche, 1466 castellum Byche

Stručný popis

Pôvodne menší stredoveký gotický hrad z 13. storočia patriaci nitrianskemu biskupstvu. Od roku 1563 majetkom Františka Thurzu, ktorý v rokoch 1571-74 vybudoval na jeho mieste nový renesančný kaštieľ - opevnený areál s viacerými funkčnými stavbami.

Obrázky

2 obrázkov

Poloha

V centre mesta Bytča.


3D hrady


Hrad Beckov


Kamenní strážcovia III


Malé Karpaty 1935

Okolité hrady

Hričov, Považský hrad, Súľov

História

K najzachovalejším renesančným stavbám na Slovensku patrí kaštieľ v Bytči, ktorý stojí na mieste pôvodného vodného hradu, chráneného vodnou priekopou pri blízkom Váhu. Keď sa tento hrad stal majetkom Thurzovcov, postavil neskôr na jeho mieste v roku 1571 František Thurzo poschodový štvorkrídlový kaštieľ so štyrmi nárožnými okrúhlymi vežami a arkádovým nádvorím. Stavba kaštieľa pochádza od staviteľa Kiliana z Milána. Kaštieľ bol sídlom thurzovskej rodiny, ktorá vlastnila mnoho hradov (najmä Oravský zámok) a ktorá podporovala aj renesančnú kultúru.

Okrem kaštieľa v jeho blízkosti postavili Thurzovci aj samostatnú budovu z príležitosti svadby jednej z Thurzovych dcér, tzv. svadobný palác s portálom i oknami bohato vyzdobenými sgrafitovými figurálnymi i ornamentálnymi motívmi. Nádvorie kaštieľa, do ktorého sa vstupuje masívnym portálom pod vežou, má dvojposchodové arkády a na stenách prvého poschodia početné nástenné maľby (fresky) antických hrdinov a niektorých vojvodcov. V kaštieli sú zaujímavé aj klenby, kozuby, komín s plastickou výzdobou.

Kaštieľ i svadobný palác menili neskôr často majiteľov a uskutočnili sa tu aj opravy fresiek. V súčasnosti sa v kaštieli nachádza štátny archív.

Spracovala Zuzana Brezáková

Použitá literatúra:
1. „Naše hrady a kaštiele“, Štefan Pisoň, Marián Velba, vyd. Mladé letá, 1973, 2. vyd.

Literatúra

Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike
Slovenský úrad geodézie a kartografie. Bratislava. 1990